RSS
 

Jeż jako prezent świąteczny? Absolutnie nie!

10 gru

Ostatnio na pewnej stronie wyczytaliśmy, że komuś urodziły się jeżyki i będą gotowe do odbioru 24 grudnia, w Wigilię. Słowa handlarza (bo nie mogę nazwać takiej osoby miłośnikiem jeżyków): „jeżyk – prezent świąteczny – zapraszamy do rezerwacji jeżyków jako prezent na boże narodzenie”.

 

Jest to najgorsza rzecz jaka mogłaby przytrafić się jeżykowi, być podarowanym jako prezent na boże narodzenie dla dziecka, które oprócz zwierzątka dostanie kilkanaście innych prezentów i nie będzie opiekować się jeżykiem bo będzie traktować go jako kolejną zabawkę, która zaraz się znudzi. Wszyscy lubią dostawać prezenty ale zdecydowanie polecam kupić pociechom zabawkę edukacyjną niż żywe stworzenie.

 

Warto zastanowić się czym kierują się „hodowcy” którzy umieszczają w ogłoszeniach takie opisy? Niby jeżyk będzie idealnym prezentem świątecznym? A co jak się znudzi dziecku? Kto będzie się nim opiekować i oswajać? Jeżyki są delikatnymi stworzeniami i potrzebują czasu aby całkowicie oswoić się z nowym właścicielem. Co zrobią rodzice, których pociecha przestanie interesować się zwierzakiem?

 

IMG_0240 — kopia

 

Czy jesteś rodzicem, dziadkiem, ciocią lub starszym bratem przemyśl zakup jeżyka (i jakiegokolwiek innego zwierzątka) jeśli miałby to być prezent. Jeże są odpowiednie tylko dla osób świadomych ich potrzeb, dla takich, które są przekonane, że chcą zakupić takie egzotyczne zwierzątko. Jeże nie są odpowiednie aby robić prezent-niespodziankę osobie, która może wcale nie mieć ochoty posiadać takiego pupila!

Oczywiście zdarzają się wyjątki gdy obdarowana jeżykiem osoba będzie z nim do końca jego jeżowego życia ale zwykle są to osoby starsze i odpowiedzialne. Podsumowując, NIE KUPUJCIE JEŻY JAKO PREZENT BOŻONARODZENIOWY ANI ŻADEN INNY, nie róbcie takim zakupem niespodzianki innej osobie bo najbardziej będzie cierpieć jeżyk, którego później nikt nie będzie chcieć.

Jeśli chcieliście kupić jeżyka dla danej osoby najpierw skontaktujcie się z hodowcą, skompletujcie wyprawkę i dopiero później zastanówcie się nad jeżem. Wyprawka dla przyszłego pupila czyli: terrarium, zabawki, kołowrotek, karma może być prezentem na święta! A dopiero później gdy szał świąteczny minie zastanówcie się nad maleństwem. W dobrych hodowlach można zarezerwować wcześniej jeżyka i odebrać go jak będzie w odpowiednim wieku. Więc może wyprawka dla jeża + zdjęcie zarezerwowanego maluszka (przesłane przez hodowcę i wydrukowane) będzie lepszym pomysłem na prezent?

 
Komentarze (4)

Napisane przez w kategorii Wybór nowego pupila

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Anonim

  24 sierpnia 2017 o 21:36

  Od kiedy prezenty daje się tylko dzieciom? myślałem że będą tu przydatne informacje

   
  • Świat jeży

   16 września 2017 o 09:49

   Szanowny Panie, jeż nie jest prezentem ani dla dziecka ani dla dorosłych osób.

    
 2. ~wiktoria

  17 grudnia 2017 o 23:19

  Ależ oczywiście ze jezyk może byc prezentem. Sama osobiście dostałam go jako prezent świąteczny, a jestem osoba dorosła. Jest to wspaniały prezent dla osób które chcą zwierzaka i maja dla niego wystarczająca ilość czasu. Oczywiście taka decyzja musi byc przemyślana, bo jeżeli macie Pantwo na myśli prezent niespodziankę, gdzie wcześniej nigdy nie było rozmowy ani wzmianki o zwierzęciu, to oczywiście jest to prawda i zwierze nie nadaje nadaje sie na prezent.

   
 3. ~Hania

  18 grudnia 2017 o 20:51

  Ja w tym roku kupuję jeżyka w prezencie bożonarodzeniowym dla.. siebie samej :) i już się nie mogę doczekać. Wyczekany i upragniony od dwóch lat wreszcie zamieszka w moim domu <3

   
 

 • RSS