RSS
 

Jeż jako prezent świąteczny? Absolutnie nie!

10 gru

Ostatnio na pewnej stronie wyczytaliśmy, że komuś urodziły się jeżyki i będą gotowe do odbioru 24 grudnia, w Wigilię. Słowa handlarza (bo nie mogę nazwać takiej osoby miłośnikiem jeżyków): „jeżyk – prezent świąteczny – zapraszamy do rezerwacji jeżyków jako prezent na boże narodzenie”.

 

Jest to najgorsza rzecz jaka mogłaby przytrafić się jeżykowi, być podarowanym jako prezent na boże narodzenie dla dziecka, które oprócz zwierzątka dostanie kilkanaście innych prezentów i nie będzie opiekować się jeżykiem bo będzie traktować go jako kolejną zabawkę, która zaraz się znudzi. Wszyscy lubią dostawać prezenty ale zdecydowanie polecam kupić pociechom zabawkę edukacyjną niż żywe stworzenie.

 

Warto zastanowić się czym kierują się „hodowcy” którzy umieszczają w ogłoszeniach takie opisy? Niby jeżyk będzie idealnym prezentem świątecznym? A co jak się znudzi dziecku? Kto będzie się nim opiekować i oswajać? Jeżyki są delikatnymi stworzeniami i potrzebują czasu aby całkowicie oswoić się z nowym właścicielem. Co zrobią rodzice, których pociecha przestanie interesować się zwierzakiem?

 

IMG_0240 — kopia

 

Czy jesteś rodzicem, dziadkiem, ciocią lub starszym bratem przemyśl zakup jeżyka (i jakiegokolwiek innego zwierzątka) jeśli miałby to być prezent. Jeże są odpowiednie tylko dla osób świadomych ich potrzeb, dla takich, które są przekonane, że chcą zakupić takie egzotyczne zwierzątko. Jeże nie są odpowiednie aby robić prezent-niespodziankę osobie, która może wcale nie mieć ochoty posiadać takiego pupila!

Oczywiście zdarzają się wyjątki gdy obdarowana jeżykiem osoba będzie z nim do końca jego jeżowego życia ale zwykle są to osoby starsze i odpowiedzialne. Podsumowując, NIE KUPUJCIE JEŻY JAKO PREZENT BOŻONARODZENIOWY ANI ŻADEN INNY, nie róbcie takim zakupem niespodzianki innej osobie bo najbardziej będzie cierpieć jeżyk, którego później nikt nie będzie chcieć.

Jeśli chcieliście kupić jeżyka dla danej osoby najpierw skontaktujcie się z hodowcą, skompletujcie wyprawkę i dopiero później zastanówcie się nad jeżem. Wyprawka dla przyszłego pupila czyli: terrarium, zabawki, kołowrotek, karma może być prezentem na święta! A dopiero później gdy szał świąteczny minie zastanówcie się nad maleństwem. W dobrych hodowlach można zarezerwować wcześniej jeżyka i odebrać go jak będzie w odpowiednim wieku. Więc może wyprawka dla jeża + zdjęcie zarezerwowanego maluszka (przesłane przez hodowcę i wydrukowane) będzie lepszym pomysłem na prezent?

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Wybór nowego pupila

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS