RSS
 

Samiec czy samica? Czy są różnice w charakterze?

01 sty

Wiele osób przed decyzją o zakupie jeżyka pigmejskiego pyta się jakiej płci wybrać maluszka. W internecie jest wiele informacji i „informacji” na temat jeży dlatego musicie podchodzić do sprawy z dystansem. 

Czy samiec i samica różnią się z wyglądu?

Zacznijmy od tego, że jeże obu płci mogą występować w różnych umaszczeniach. Mogą mieć inne kolory pyszczków, nosów, uszek, oczu. Jednak na pewno będą mieć białe futerko na brzuszku. A na tym brzuszku samczyk będzie miał wystający (około pół centymetra) guziczek, są to jego narządy. Samiczka taki guziczek ma umiejscowiony przy ogonku. Dlatego jeśli kupujecie jeżyka z niesprawdzonego źródła (czego nie polecamy!) pamiętajcie jak odróżnić samca od samiczki: po guziczku na brzuszku.

Czy samiec jest mniejszy od samicy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa genetyka więc możemy spotkać zarówno drobniutkie jak i dużych rozmiarów samce jak i samiczki. Tu nie ma reguły a jeśli ktoś próbuje wmówić Wam, że np. samczyk jest zawsze mniejszy od samiczki to zupełnie nie zna się na jeżach.

Czy samce są żywiołowe a samice spokojne? Czy samce są bardziej przyjacielskie a samice aspołeczne?

Nie wiemy skąd ludziom przychodzą takie głupoty do głowy, ale raz napisana błędna informacja rozprzestrzenia się w czeluściach internetu w zastraszającym tempie. Każdy jeż ma inny charakter, bez względu na płeć. Spotkamy spokojnego samczyka i spokojną samiczkę, spotkamy aktywną i ciekawską samiczkę ale samczyka również.

Jeże pigmejskie możemy podzielić na cztery kategorie jeśli chodzi o charakter: jeż pieszczoch, jeż odkrywca, jeż samotnik i jeż fukacz. W naszej hodowli mamy wyłącznie jeże „pieszczochy” czyli takie, które same domagają się pieszczot, głaskania i próbują zwrócić na siebie uwagę, uwielbiają głaskanie i potrafią zasnąć na rękach oraz drugi typ jeży „odkrywcy”czyli takie jeże, które nie mają czasu siedzieć na rękach, wolą biegać, zwiedzać, bawić się a na kolanach wytrzymują kilka sekund.

Są oczywiście jeszcze jeże, które nie przepadają za kontaktem z człowiekiem. Są to zazwyczaj jeżyki z pseudohodowli, które nie były w odpowiednim czasie socjalizowane z człowiekiem, ich rodzice i przodkowie również bali się ludzi i tak oto rosną kolejne pokolenia maluchów dzikich, które w nowych domach mają problemy z adaptacją i bardzo często do końca życia pozostają „fukaczami”.

 
Komentarze (2)

Napisane przez w kategorii Zachowania i zwyczaje

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Asia Czyżak

  7 października 2014 o 17:35

  Ja mam dwie samiczki które mają zupełnie inne charakterki :) Fiona ( 2 lata ) Jest spokojna, lubi spać na rękach- czyli ją można trzymać na rękach jak się czyta książkę czy ogląda telewizje, wtedy sobie smacznie śpi;
  oraz ( Bibianka) Bibi ma charakterek- lubi biegać w kołowrotku i wszędzie jej pełno, nie umie wysiedzieć na kolanach ale to mi nie przeszkadza ponieważ ona zawsze mnie rozśmieszy np. wchodzi do buta a potem nie umie wyjść :p Hhaha. Mam akurat przypadek dwóch charakterków :D I bardzo się z tego ciesze.
  Pozdrowienia dla Pani Pauliny i jezyków

  PS. Przepraszam za taki długi komentarz: rozpisałam się, chociaż to nie wszystko co mogę powiedzieć o moich jeżynkach :)
  ASIA C.

   
 2. ~Jeżynka

  3 lutego 2018 o 15:07

  Dziekuje. Dzieki temu artykułowi dowiedzialam sie ze w moim domu dwa miesiace temu zawitala jeżynka pigmejska. Mial miec na imie Sebastian ale bedzie Roksanka. :D Wazne ze jest sympatyczna piekna i kochana. :)

   
 

 • RSS