RSS
 

Jak żywić starszego jeża pigmejskiego?

15 lut

Jeże nie są długowiecznymi zwierzętami i średnio żyją 3-5 lat dlatego bardzo ważne jest odpowiednio zadbać o swojego pupila gdy jest już starszy. Na podstawie naszych doświadczeń możemy uznać, że starszy jeż to taki, którego wiek dochodzi do trzech lat. Wszystko zależy od wielkości jeżyka, te drobne są bardziej narażone na choroby związane z okresem starości. 

Po zwierzętach widać, że starość zbliża się wielkimi krokami. Jeż dłużej śpi, mniej biega i mniej się bawi, dużo mniej je, mniej się wypróżnia. Dlatego to opiekun powinien zauważyć kolejny etap w życiu pupila jakim jest starość.

Jak postępować ze starszym jeżem?

1. Temperatura otoczenia jest bardzo ważna, jeż musi mieć zapewnione 24-26 stopni, czasem jeszcze więcej jeśli jest drobnej budowy ponieważ będzie marznąć.

2. Raz w tygodniu powinno się ważyć jeża, wagę zapisywać na kartce i kontrolować czy waga stoi w miejscu czy spada. Spadek wagi oznacza miej spożywanego pokarmu.

3. Jeśli nasz jeż je suchą kocią karmę to do codziennej porcji podawanej wieczorem dolewamy wodę tak aby wszystkie chrupki zostały zamoczone. Czekamy 5-10 minut i dopiero podajemy jeżykowi karmę. Karma rozmoczona jest dużo łatwiejsza do jedzenia gdyż jeżyk nie musi się męczyć z przegryzaniem chrupków. Jeśli jeż będzie jadł posiłki w takiej postaci to może pić minimalnie mniej wody niż dotychczas bo wodę pobiera również z pokarmu. Oczywiście przestawienie pupila z karmy suchej na rozmoczoną powinno nastąpić etapami aby jeżyk miał możliwość przyzwyczaić się do zmian. Absolutnie nie można zrobić tego drastycznie bo jeż przestanie jeść!

4. Kąpiele wodne ograniczamy do minimum. Łapki jeż sam sobie umyje a nieco zabrudzone igły nie oznaczają konieczności kąpieli. Kąpiel ograniczamy do 1 na kilka miesięcy.

5. Oprócz wody i standardowych posiłków do diety można dołączyć proszek rozmaczany w wodzie Royal Canin Convalescence Support, który wspomaga apetyt u większości jeży.

6. Starajmy się nie przewozić jeża, jego wychodzenie z domu ograniczyć do minimum gdyż każde wyjście na powietrze – nawet w odpowiednio ocieplonym transporterze – może skończyć się przeziębieniem lub czymś poważniejszym.

Gdy starość jest w pełni właściciel powinien zauważyć, że jeżykowi nie zostało wiele dni życia. Widać to po oczach zwierzęcia. Jeśli nie pojawiają się żadne choroby to jeżyk odejdzie sam, w ciszy lub na rękach opiekuna. Jeśli w ostatnich dniach życia pojawią się nieuleczalne choroby  (opisane w innych postach) to nie można męczyć zwierzęcia dla własnego lepszego samopoczucia. Zawsze nadejdzie ten moment gdy zwierzątko swoim zachowaniem pokaże nam, że to już jest koniec. 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS